Conference Program 

"Please cite these videos in future works where the talks and discussion's ideas or information played an important role."

Conference Schedule

Will be held in 340 West Hall.

June 2 Tuesday schedule 

8:45 am           Jim Allen, Welcome remarks

Session 1

9:00 am           Phuan Ong – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
9:45 am           Sankar das Sarma – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
10:30 am         Break for coffee, snacks
11:00 am         Maxim Dzero – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
11:45 am         Jing Xia – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion 
12:30 pm         Lunch

Session 2

2:00 pm           Johnpierre Paglione – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
2:45 pm           Xianhui Chen – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
3:30 pm           Break
4:00 pm           Lu Li – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
4:30 pm           Three graduate student talks  -- each 10 minutes speaking, 5 minutes discussion

Markus Legner

Hanhim Kang

Steven Wolgast

5:15 pm           Poster session with snacks and drinks, will be held in 411 West Hall
7:00 pm           End poster session

June 3 Wednesday  schedule 

Session 3

9:00 am           Karol Flachbart – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
9:45 am           Peter Armitage – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
10:30 am         Break for coffee, snacks
11:00 am         Filip Ronning – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
11:45 am         Discussion: “TopicsArising, Transport and Surface,” led by Cagliyan Kurdak
12:15 pm         Philosophical Magazine Special Issue on SmB6 – Peter Riseborough
12:30 pm         Lunch

Session 4

2:00 pm           Kai Sun – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
2:45 pm           Steffen Wirth – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
3:30 pm           Break for coffee, snacks
4:00 pm           Pier Baruselli – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
4:45 pm           Jennifer Hoffman – 30  minutes speaking, 15 minutes discussion
5:30 pm           End

6:30 pm           University of Michigan Art Museum -- banquet and gallery viewing

 

June 4 Thursday  schedule

Session 5 

9:00 am           Hao Tjeng – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
9:45 am           B. I. Min – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
10:30 am         Break for coffee, snacks
11:00 am         Xi Dai – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
11:45 am         Nan Shu – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
12:30 pm         Lunch

Session 6

2:00 pm           Jonathan Denlinger – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
2:45 pm           Friedel Reinert – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
3:30 pm           Break for coffee, snacks
4:00 pm           Oliver Rader – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
4:45 pm           Onur Erten – 20 minutes speaking, 10 minutes discussion
5:15 pm           Discussion:  “Topics Arising, Spectroscopy and Surface,” ledby Jim Allen
5:45 pm           End

June 5  Friday schedule

Session 7

8:30 am           Colin Broholm – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
9:15 am           Mona Berciu – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
10:00 am         Break for coffee, snacks
10:30 am         Discussion: “Topics Arising and Origin of Bulk Gap,” led by George Sawatzky
11:00 am         Hae-Young Kee – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
11:45 am         Discussion to identify“Gateways to Emergence,” led by Jim Allen
12:00 pm         Lunch

Session 8

1:00 pm           Yosuke Matsumoto – 30 minutes speaking, 15 minutes discussion
1:45 pm           Piers Coleman – 30minutes speaking, 15 minutes discussion
2:30 pm           Discussion:  “Looking to the Future,”  led by Piers Coleman  
3:00 pm           Jim Allen, Farewell and Thanks
3:05 pm           End and coffee, snacks available

 


Important Dates